Přejít k obsahu

Datová podpora pro hodnocení ukazatelů kvality studijních programů

SKOLY

Projekt CRP C29-2019 se zaměřuje na téma datové podpory pro hodnocení ukazatelů kvality studijních programů jednotlivých zapojených vysokých škol. Relevantní definice ukazatelů ve vtahu ke strategii a standardům studijních programů, odpovídající data, vhodné metody jejich sběru i následné analytické postupy a interpretace dat, jsou klíčovou a nezastupitelnou součástí hodnocení kvality studijních programů. Cílem projektu je zlepšit postupy v oblasti definice, měření, analýzy a interpretace ukazatelů relevantních k hodnocení kvality studijních programů na jednotlivých zapojených školách, podpořit vytváření objektivní datové podpory pro získávání dat o hodnotě ukazatelů relevantních pro hodnocení kvality vzdělávací činnosti s ohledem na potřeby a požadavky různých zainteresovaných stran (cílových skupin), s důrazem na neúspěšnost studia, a dále optimalizovat postupy v oblasti propojení různých způsobů získávání, analýzy a interpretace dat od relevantních zainteresovaných stran (data z interních systémů – datových skladů, analýz, data ze zpětné vazby aktérů) pro potřeby měření ukazatelů kvality v souladu s principy, postupy a standardy zajišťování kvality studijních programů. Předmětný projekt se zaměřuje na zlepšení a reflexi metodických postupů pro definici, vymezení základních atributů a klasifikaci ukazatelů kvality, vytváření nástrojů pro sjednocení dat na jednotlivých školách, nástrojů pro exporty dat, nástroje pro rychlou zpětnou vazbu v oblasti neúspěšnosti studia a aplikaci dat z vnějšího prostředí v interních systémech škol. Nedílnou součástí projektu je rovněž sumarizace postupů v oblasti provazby kvalitativních a kvantitativních dat (dat ze zpětné vazby různých zainteresovaných stran v procesu hodnocení studijních programů) s daty v interních systémech škol a následná využitelnost výsledků analýzy a interpretace dat pro hodnocení kvality studijních programů s důrazem na neúspěšnost studia.

Tento projekt propojuje zkušenosti v rámci hodnocení kvality z různých vysokých škol, jakými jsou ČVUT v Praze, Univerzita Pardubice, Ostravská univerzita či VŠB - Technická univerzita Ostrava.

V rámci projektu bylo nadefinováno několik základních cílů:

Cíl 1: Zlepšit postupy v oblasti definice, měření, analýzy a interpretace ukazatelů relevantních k hodnocení kvality studijních programů.

Díky tomuto cíli vznikl soubor metodických postupů pro definici, vymezení základních atributů a klasifikaci ukazatelů kvality (tzv. Key Performance Indicators, KPIs) navázaných na datový sklad a dále využitelných v hodnocení studijních programů (včetně charakteristik výhod a nevýhod využití jednotlivých typů ukazatelů pro koncové uživatele (management univerzity/fakult, garanty SP, aj.).

více zde: výstup_1

Cíl 2: Podpořit vytváření objektivní datové podpory pro získávání dat o hodnotě ukazatelů relevantních pro hodnocení kvality vzdělávací činnosti s ohledem na potřeby a požadavky různých zainteresovaných stran v procesu hodnocení, s důrazem na neúspěšnost studia.

Díky této aktivitě vznikl nástroj, který vychází ze zkušenosti s budováním datových skladů na několika VŠ a shrnuje možnosti sjednocení dat na úrovni druhé vrstvy datového skladu, analyzuje používané typy ukazatelů a zhodnocuje jejich využitelnost. Zkušenost s různými datovými zdroji, informačními systémy i přístupy k budování datového skladu je transformována ve sdílenou sadu případových studií, utvářejících jednotný a z praxe vycházející metodický materiál.

více zde: výstup_2

Došlo i k vytvoření nástroje, který vychází z potřeby jednotlivých zainteresovaných stran, využívajících data z informačních systémů VŠ. Tyto strany se podílí na tvorbě strategie a hodnocení vzdělávací činnosti, zpravidla připravují důležité strategické dokumenty. Na základě zhodnocení těchto potřeb je z datového skladu nastaven export dat tak, aby byl využitelný pro všechny formy využití a prezentace.

více zde: výstup_3

Aktivita byla věnována i zhodnocení zkušeností s aplikací nástroje pro převod dat z vnějšího prostředí do podoby webových služeb a jeho využitelnosti v rámci pravidelné analytické činnosti jednotlivých škol. Webové služby statistickadata.cz byla pořízena během roku 2018 a zpřístupněna všem zapojeným školám. Ty využily takto zpracované data z veřejných zdrojů pro hodnocení studijních programů a na tomto místě zhodnocují možnosti a výzvy využívání webových služeb na základě realizace konkrétních analýz

více zde: výstup_4

Patička